UROCZYSTOŚĆ UPAMIETNIENIA ZRZUTU CICHOCIEMNYCH W OKOLICACH ŁOSIC
W dniu 29 września 2016 roku w miejscowości Stare Łepki, gmina Olszanka, pow. Łosice odsłonięto pomnik upamiętniającego XXI zrzut ekipy cichociemnych żołnierzy AK .
W składzie desantowanej grupy skoczków znajdowali się: por. Piotr Szewczyk „Czer, por. Józef Czuma „Skryty”, ppor. Jacek Przetocki „Oset” i ppor. Tadeusz Benedykt „Zahata”. Zrzut odbył się na placówkę Batalionów Chłopskich „Puchacz”, nocą z 17 na 18 lutego 1943 roku.
Uroczystość zapoczątkowała Msza święta. Po tej uroczystości żołnierze jednostki specjalnej z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, stacjonującego w Lidzbarku Warmińskim dokonali pokazowego zrzutu czterech spadochroniarzy z samolotu ,z wysokości 4 tys. metrów. Następnie delegacje: wojskowe, przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe rozlicznych organizacji i stowarzyszeń z terenu powiatu siedleckiego, gminy Olszanka, przedstawiciele władz samorządowych z Łosic, a także młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów pod odsłoniętym pomnikiem , upamiętniającym zrzut Cichociemnych.
Po południu rozpoczęła się konferencja historyczna w ramach: „ XV Podlaskie Spotkanie Historyczne”, o nazwie” „Okoliczności zrzutu XXI ekipy cichociemnych żołnierzy AK na placówkę „Puchacz””. Wśród wielu wystąpień najciekawsze dla naszego środowiska był wykład dr Adama Nogaja SP5EPP „Agenturalna łączność radiowa Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej ze Sztabem Naczelnego Wodza i Rządem RP na wychodźtwie w okresie II wojny światowej z wykorzystaniem dorobku radioamatorów – krótkofalowców II RP”.
Podczas konferencji zorganizowana została także wystawa sprzętu spadochronowego jednostki specjalnej z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz wystawa radiostacji agenturalnych z okresu II Wojny Światowej oraz powojennych radiostacji Układu Warszawskiego. Na wystawie można było obejrzeć radiostacje obecnie stosowane w naszej armii jak i zabytkowe radiostacje produkowane w Polskim Wojskowym Warsztacie Radiowym, m.in. AP5 i BP5, brytyjską WS 46, wykonaną w okupowanej Polsce radiostacje RK1 i odbiornik OSB. Można było obejrzeć także sowiecką radiostacje wywiadowczą „Siewer” oraz nowocześniejsze radzieckie radiostacje R-350M, R-353, R354. Wystawę przygotował Bogdan SP3LD wraz Romkiem Kasprowiczem SP8GKR, który był głównym organizatorem tej uroczystości. W ocenie dra Adama Nogaja, była to pierwsza w Polsce i zapewne pierwsza na świecie tak szeroka ekspozycja radiostacji wywiadowczych. Dziękujemy naszemu sympatycznemu koledze Romkowi SP8GKR z Łosic za organizację tej uroczystości oraz zaproszenia nas do uczestniczenia w tych obchodach.
Bogdan SZKUDLAREK SP3LD