Lokalizacja sond stratosferycznych
Kaliski klub SP3KQV zrzesza krótkofalowców posiadających wiele ciekawych pasji. Jedną z takich ciekawych pasji jest lokalizowanie i zbieranie sond balonowych stratosferycznych (zdj. 1) do badania atmosfery.
Zdj.1 Sonda stratosferyczna
W Polsce sondy wysyłane są z Wrocławia, Łeby i Legionowa. W Niemczech z Greifswald i Lindenberg, z Czech z Pragi i Prościejów. Ze Słowacji z Popradu, z Ukrainy ze Lwowa, z Rosji z Kaliningradu. Jednocześnie o tych samych godzinach wypuszczane są radiosondy np. RS 41 SG firmy Vaisala, podpięte po balony wypełnione wodorem. Kaliscy krótkofalowcy Andrzej SP3IFY oraz Krzysztof SQ3CPW (zdj. 2) lokalizują sondy poprzez wysyłane przez nie dane GPS, śledzą ich trasy i miejsca lądowania.
Zdj. 2. Andrzej SP3IFY i Krzysztof SQ3CPW
Wymaga to wiedzy i umiejętności w przygotowaniu dedykowanych odbiorników i aplikacji mobilnych do lokalizacji sond (zdj. 3 i 4). Udają się do zlokalizowanych miejsc często o różnych porach dnia i nocy w celu pozyskania sond.
Zdj. 3 i 4. Urządzenia i aplikacje do lokalizacji sond
Niejednokrotnie znajdują sondy w miejscach trudnodostępnych, wymaga to przygotowania różnego rodzaju narzędzi np. do pozyskania sondy, która zawiesiła się wysoko na drzewie (zdj. 5).
Zdj. 5. Sonda na drzewie
Treść: Cezary SP3CE, zdjęcia: Andrzej SP3IFY