Z głębokim smutkiem przekazuje informacje w dniu 2 lutego 2021 roku zmarł, mieszkający od zakończenia II wojny światowej w Londynie, Zbigniew S. Siemaszko.Siemaszko Zbigniew fill 300x235

Miał 97 lat. Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, inżynierem elektronikiem, ale przede wszystkim historykiem, pisarzem i wybitnym publicystą emigracyjnym.

Zbigniew Siemaszko urodził się 28 października 1923 roku w Lachowszczyźnie, wsi w powiecie święciańskim województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Uczęszczał do Gimnazjum Jezuitów w Wilnie. W 1940 został deportowany do Kazachstanu. Po zawarciu układu Sikorski-Majski wstąpił do Armii Polskiej w ZSRS dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. Został przydzielony do 10 Dywizji Piechoty, wraz z wojskiem został ewakuowany do Persji. Przebywał w Iraku, Palestynie. Odbył przeszkolenie radiotelegraficzne. Skierowany drogą morską przez Południową Afrykę, dotarł do Wielkiej Brytanii w kwietniu 1943 roku. Tam został przeniesiony do ośrodka szkoleniowego „cichociemnych” łącznościowców w Szkocji, gdzie został podchorążym. Ostatecznie nie został wysłany do kraju i od lipca 1944 roku do zakończenia wojny pełnił funkcję radiotelegrafisty w Batalionie Łączności Sztabu Naczelnego Wodza, Kompanii Radiotelegraficznej pod Londynem. Stamtąd obsługiwał m.in. łączność z Armią Krajową.
Po wojnie wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. W marcu 1947 roku zdał maturę w polskim gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Glasgow. Został zdemobilizowany w styczniu 1948 roku. Studiował elektronikę w Polish University College i na Uniwersytecie Londyńskim. Pracował w przemyśle brytyjskim, w przedsiębiorstwach zajmujących się elektroniką, m.in. w British Communication Corporation. Specjalizował się w dziedzinie niezawodności działania sprzętu elektronicznego w zastosowaniu wojskowym, na ten temat ogłosił kilka artykułów.

Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół historii wojskowości, II wojny światowej, łączność między emigracją wojenną a krajem, Armią Krajową, Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Był laureatem nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

W 1959 roku nawiązał współpracę z Jerzym Giedroyciem i Instytutem Literackim. Publikował teksty w „Kulturze”, był jednym z najbardziej aktywnych autorów „Zeszytów Historycznych”.

Najważniejsze publikacje Zbigniewa Siemaszki to: Narodowe Siły Zbrojne (1982 – wiele wydań); Wojsko od podszewki (sylwetki i sytuacje) (1984); Powstanie warszawskie - kontakty z ZSRR [Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich

https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2348-odszedl-zbigniew-siemaszko-1923-2021

foto: Piotr Miłkowski/ Fundacja Niepodległości


Dyplomy

K.A.S.I.A

K.A.S.I.A small

.: SP50KQV :.

!!! SP50KQV !!!

W 2024 ROKU PRZYPADA 50 ROCZNICA NASZEGO KLUBU

KILKA INFORMACJI ZNADUJE SIĘ TUTAJ: Klub || Start -> Historia Klubu

Akcja „Zniszczenie Kalisza 1914”

od 14 sierpnia do1 września 2024 roku

 

AkcjaKalisz1914

Liga Obrony Kraju

LigaObronyKraju

Polski Związek Krótkofalowców

logo kalisz

Kalisz

logo kalisz

Uniwersytet Kaliski

Uniwerystet Kaliski

OT 27 Oddział Terenowy PZK

OT27 pzk