95lat_

 

Niezwykłe radiostacje, karty potwierdzenia nawiązania łączności, czy branżowe wydawnictwa można podziwiać na nowej wystawie przygotowanej z okazji 95-lecia krótkofalarstwa w Kaliszu w Bibliotece Głównej przy Legionów. Pierwsze łączności najpierw wewnątrzkrajowe, a potem międzynarodowe nawiązywano w Kaliszu już w 1925 roku w klubie krótkofalarskim mieszczącym się w ówczesnym Gimnazjum Adama Asnyka. Jak mówi radiuCENTRUM współautor wystawy Bogdan Szkudlarek zaprezentowane są też sylwetki pionierów krótkofalarstwa m.in. Tadeusza Heftmana czy Antoniego Zębika - twórcy radiostacji Błyskawica wykorzystywanej w Powstaniu Warszawskim:

"Na wystawie mamy np. radiostację AP5, która była produkowana w czasie wojny w PWWR  w Anglii i przerzucana do wielu europejskich okupowanych krajów. Mamy też dwa ciekawe stanowiska klubowych stacji - jedna naszego nieżyjącego już kolegi ( SP3RNT) z lat 80-tych, a druga inscenizacja to stacja klubowa (SP3PEJ) która funkcjonowała na ostatnim piętrze wieżowca na osiedlu Dobrzec".

Jak się okazuje również w dobie Internetu i telefonii komórkowej nie brakuje pasjonatów krótkofalarstwa. Co więcej ta forma łączności wciąż wykorzystywana jest w sytuacjach kryzysowych np. podczas klęsk żywiołowych.

"Krótkofalowcy różnią się tym od Internetu, że tu nie trzeba żadnych platform, i tysięcy urządzeń. Wystarczą dwie osoby, dwie radiostacje i już można nawiązywać łączność. Np. podczas powodzi w Opolu czy Wrocławiu profesjonalne systemy zawodziły, a garstka krótkofalowców dała radę".

Co ciekawe już w 1936 roku w Kaliszu zorganizowano wielką wystawę krótkofalarstwa, którą odwiedziło około 10 000 osób. Współczesną jubileuszową wystawę w Bibliotece Głównej będzie można oglądać do 30 września.

Autor  - Paweł Figiel   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

https://rc.fm/kulturalne/kalisz-95-lat-krotkofalarstwa.html


Dyplomy

Akcja „Zniszczenie Kalisza 1914” - dyplomy

Wyniki akcji i dyplomy do pobrania

AkcjaKalisz1914

Liga Obrony Kraju

LigaObronyKraju

Polski Związek Krótkofalowców

logo kalisz

Kalisz

logo kalisz

Akademia Kaliska

Akademia Kaliska 350x350 1

OT 27 Oddział Terenowy PZK

OT27 pzk